Team Classes

The Philosophy of coaching in Ivanov's competitive gymnastics program is to promote the physical, mental, and emotional capacities of our gymnasts in a safe and positive environment. We believe that gymnastics competition teaches a number of life skills: positive preparation for a performance, grace and poise under pressure, patience, and a willingness to set long-term goals. Although it is exciting to compete, be challenged, and win, it is what happens to the gymnast as a result of the competitive experience that counts, not the medals and trophies won. Ivanov's gymnasts are encouraged to strive for excellence, not only in gymnastics, but also in all that life has to offer.

It is the goal of the Ivanov's program that our gymnasts achieve fulfillment through the joy of the effort and the results of commitment. We foster the ideal that true success is measured best in the confident knowledge that each gymnast has done her personal best. It is our hope that these gymnastics activities will be happy and rewarding for all team members.

To make the Ivanov's Team, gymnasts start taking gymnastics in pre-school or beginner gymnastics classes. Students get evaluated by their coaches during the regular class period, and are then selected to join Ivanov's Team. Class placement recommendations will be discussed with the parents by the end of the session. Gymnasts who are already competing in the USAG Junior Olympic program, may join the appropriate level Team class with prior approval of the Head Coach.


Team Winter Holiday Camp


Strength and Conditioning Schedule

***PLEASE NOTE***

Strength & Conditioning classes are signed up for on a monthly basis.  We do not do drop-ins for the conditioning classes.  Payment for the conditioning classes is due NO LATER THAN THE 25TH OF THE PREVIOUS MONTH.  The conditioning class dates for this competitive season are posted below.

January 12 & 26
February 2, 16, & 23


Student of the Month

Coming Soon


2018-2019 Meet Schedule

2018-2019 Team Meet Schedule


2018-2019 Competitive Season Congratulations!!!!

Planet Fall Festival - November 17-18, 2018

Level 1 - First Place Team!!!!!

Olivia Anderson - first place vault, first place bars, second place beam, second place floor, first place all around
Meredith Becker - fifth place vault, fourth place bars, first place beam, first place floor, first place all around
Leigha Carter - fourth place vault, first place bars, second place beam, fourth place floor, second place all around
Arabella Lara - third place vault, second place bars, third place beam, second place floor, third place all around
Ainsley Lloyd - first place vault, second place bars, first place beam, first place floor, first place all around
Ryleigh McMyne - seventh place vault, third place bars, third place beam, fourth place floor, fourth place all around

Level 2 - Second Place Team!!!!!

Ava Camenzuli - second place vault, second place bars, second place beam, second place floor, first place all around
Sylvia Capiton - second place vault, fourth place bars, third place beam, fifth place floor, fifth place all around
Margarita Isakhanyan - seventh place vault, first place bars, fifth place beam, first place floor, first place all around
Jenna Killian - sixth place vault, fourth place bars, third place beam, eighth place floor, eighth place all around
Ava Owens - seventh place vault, first place bars, second place beam, second place floor, second place all around
Emmy Rome - fourth place vault, second place bars, fifth place beam, fourth place floor, third place all around
Lanah Truong - third place vault, first place bars, first place beam, first place floor, first place all around
Julia Williams - fifth place vault, third place bars, fifth place beam, fifth place floor, fifth place all around

Level 3

Audrey Johnson - fourth place vault, third place bars, sixth place beam, third place floor, second place all around
Lillie Beth Kennard - ninth place vault, second place bars, eighth place beam, seventh place floor, eighth place all around
Emeline Prochaska - tenth place vault, second place bars, eleventh place beam, tenth place floor, tenth place all around
Tessa Rouse - second place vault, fourth place bars, seventh place beam, ninth place floor, fourth place all around
Varenka Zhuk - fifth place vault, seventh place bars, eighth place beam, seventh place floor, eighth place all around

Level 4

Allyson Dardar - ninth place vault, ninth place bars, seventh place beam, ninth place floor, tenth place all around
Kyleigh Smith - second place vault, tenth place bars, fifth place beam, fourth place floor, sixth place all around
Mary-Katherine Werling - fifth place vault, ninth place bars, first place beam, first place floor, sixth place all around

Level 5 - Second Place Team!!!!!

Claire Ahlquist - seventh place vault, third place bars, fourth place beam, seventh place floor, seventh place all around
Stella Fontenot - second place vault, sixth place bars, fourth place beam, sixth place floor, fifth place all around
Kate Wakefield - first place vault, sixth place bars, third place beam, second place floor, second place all around
Grace Wallace - fourth place vault, second place bars, fourth place beam, fourth place floor, fourth place all around

Level 6 & 7

Polina Rusnak (6) - fourth place vault, sixth place bars, third place beam, first place floor, fifth place all around
Lily Tender (7) - first place vault, first place beam, third place floor, fourth place all around


Fall Into Edgewater Invitational - October 5-7, 2018

Level 2

Ava Camenzuli - second place vault, fourth place bars, eighth place beam, second place floor, second place all around
Julia Williams - ninth place vault, third place bars, ninth place beam, sixth place floor, fifth place all around

Level 3 - First Place Team!!!!!

Audrey Johnson - fifth place vault, seventh place bars, ninth place beam, eleventh place floor, ninth place all around
Lillie Beth Kennard - fourteenth place vault, sixth place bars, second place beam, eighth place floor, fourth place all around
Emeline Prochaska - fifteenth place vault, fourth place bars, sixteenth place beam, sixteenth place floor, twelfth place all around
Varenka Zhuk - tenth place vault, fifth place bars, thirteenth place beam, eighteenth place floor, fifteenth place all around

Level 4

Kyleigh Smith - thirteenth place vault, fourth place beam, eleventh place floor, thirteenth place all around
Mary-Katherine Werling - ninth place vault, tenth place bars, third place beam, sixth place floor, eighth place all around

Level 5

Kate Wakefield - second place vault, third place bars, ninth place beam, fourth place floor, third place all around
Grace Wallace - seventh place vault, fifth place bars, ninth place beam, sixth place floor, sixth place all around

Level 6 & 7

Polina Rusnak (6) - first place vault, fourth place bars, first place beam, second place floor, second place all around
Lily Tender (7) - third place vault, fourth place bars, second place beam, second place floor, third place all around

Bounders Beach Bash - September 7-9, 2018

Level 1 - First Place Team!!!!!

Olivia Anderson - first place vault, fifth place bars, third place beam, fourth place floor, third place all around
Meredith Becker - first place vault, sixth place bars, first place beam, fourth place floor, first place all around
Leigha Carter - sixth place vault, eighth place bars, third place beam, fifth place floor, seventh place all around
Lily Hardie - third place vault, second place bars, eighth place beam, first place floor, fourth place all around
Arabella Lara - seventh place vault, fourth place bars, sixth place beam, second place floor, fifth place all around
Ainsley Lloyd - third place vault, second place bars, first place beam, first place floor, first place all around
Ryleigh McMyne - eighth place vault, sixth place bars, sixth place beam, seventh place floor, eighth place all around

Level 2 - Second Place Team!!!!!

Julia Bode - fifth place vault, third place bars, third place beam, third place floor, third place all around
Ava Camenzuli - first place vault, first place bars, second place beam, first place floor, first place all around
Sylvia Capiton - fourth place vault, ninth place bars, second place beam, third place floor, fifth place all around
Jenna Killian - seventh place vault, third place bars, third place beam, sixth place floor, fourth place all around
Ava Owens - tenth place vault, seventh place bars, fourth place beam, fourth place floor, seventh place all around
Emmy Rome - sixth place vault, fourth place bars, fifth place beam, third place floor, fourth place all around
Lanah Truong - fifth place vault, second place bars, first place beam, second place floor, second place all around
Julia Williams - fourth place vault, first place bars, fifth place beam, third place floor, third place all around
Jenice Wilson - eighth place vault, first place bars, second place beam, fifth place floor, third place all around

Level 3

Indiaah Grant - third place vault, third place bars, third place beam, ninth place floor, fifth place all around
Audrey Johnson - eighth place vault, sixth place bars, first place beam, tenth place floor, fifth place all around
Lillie Beth Kennard - sixth place vault, first place bars, sixth place beam, eighth place floor, fourth place all around
Emeline Prochaska - ninth place vault, fifth place bars, seventh place beam, seventh place floor, seventh place all around
Varenka Zhuk - third place vault, sixth place bars, third place beam, tenth place floor, eighth place all around

Level 4

Allyson Dardar- ninth place vault, fourth place beam, tenth place floor, tenth place all around
Kyleigh Smith - fifth place vault, sixth place beam, ninth place floor, ninth place all around
Mary-Katherine Werling - second place vault, first place bars, seventh place beam, fifth place floor, fourth place all around



Level 5 & 6

Claire Ahlquist (5) - tenth place vault, eighth place bars, seventh place beam, tenth place floor, tenth place all around
Stella Fontenot (5) - fourth place vault, tenth place bars, second place beam, eighth place floor, ninth place all around
Kate Wakefield (5) - first place vault, seventh place bars, ninth place beam, fifth place floor, seventh place all around
Grace Wallace (5) - fifth place vault, fourth place bars, tenth place beam, ninth place floor, eighth place all around
Polina Rusnak (6) - fourth place vault, tenth place bars, eleventh place beam, eighth place floor, eighth place all around
Lily Tender (6) - second place vault, second place bars, first place beam, seventh place floor, first place all around


Pictures From Competitions

I would like to get some pictures from each level's session at all of the competitions to post on our website and on Facebook.  If anyone takes pictures, action shots and/or during Awards, and would like to email them to me, I would love to get them posted.  Please make sure to go through your pictures, and only send in one or two from each event (different girls if possible) plus awards.  We especially need Team Awards group shots.  Pictures should be edited and ready to be posted.  We cannot put announcements in the newspaper without getting pictures from you!  Please stop by the Front Desk and see me if you have any questions.
       Thanks, Erin.


Upcoming Important Dates for Team

  • December 24-25, 2018 - Gym Closed for Holidays
  • December 26-28, 2018 - Team Winter Holiday Camp
  • January 1, 2019 - Gym Closed for Holidays
  • January 2-4, 2019 - Team Winter Holiday Camp
  • January 18-20, 2019 - Winter Invitational
    • All levels will attend
    • Entry Fees due 11/1/18
    • Schedule will be posted as soon as it is available
  • February 8-10 - Gumbo Cup
    • All levels will attend
    • Entry Fees due 11/15/18
    • Schedule will be posted as soon as it is available
  • March 1-3, 2019 - Kupet's Pink Invitational
    • All levels will attend
    • Entry Fees Due 10/1/18
    • Schedule will be posted as soon as it is available
  • March 15-17, 2019 - Upper Level State Meet
    • Levels ? & Up will attend
    • Schedule will be posted as soon as it is available
  • March 22-24, 2019 - Lower Level State Meet
    • Levels 1-? will attend
    • Schedule will be posted as soon as it is available
  • April 26-28 - Level 6-8 Regionals
    • Any Level 6-8 who qualifies will attend
    • Schedule will be posted as soon as it is available

  • Visit us on Facebook! www.facebook.com/IvanovsGymnastics